سخن روز /
گزارشات دستگاه

مصاحبه مدیر سازمان تعاون روستایی استان آذربایجان شرقی در مورد ظرفیت ها و پتانسیل های سازمان تعاون روستایی و همچنین فعالیت های انجام یافته در سازمان در 3 ماهه اول سال

*مهندس نژادرضا مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان شرقی مدیریت خود را در تعاون روستایی از تاریخ 19/6/97 آغاز کرده است ایشان کارشناس ارشد مدیریت تولید و پرورش طیور می باشند و همچنین 26 سال سابقه مدیریتی را در کارنامه خود دارا می باشند.

*آقای مهندس با عرض سلام و خسته نباشید در ابتدای مصاحبه اگر سخنی دارید بفرمایید:

- باعرض سلام و ادب و احترام خدمت تولیدکنندگان عزیز بخش کشاورزی و بعنوان عاملین امنیت غذایی در استان و همکاران گرامی و اعضای شبکه تعاونیهای کشاورزی

*با توجه به اینکه در سالهای اخیر با استفاده از منابع صندوق ذخیره ارزی در حاشیه رودخانه مرزی استان طرح آبیاری و زهکشی در حال اجرا بوده و رو به اتمام است و با عنایت به اینکه سازمان تعاون روستایی متولی مقوله نظام بهره برداری در بخش حاکمیتی می باشددر مورد بهره برداری از طرح وضعیت بهره برداری از اراضی تجهیز شده در قالب طرح مذکور را توضیح دهید.

- با توجه به حجم عملیات و اعتبارات تخصیصی ، طرح آبیاری و زهکشی رودخانه مرزی استان یکی از طرح های مهم و اساسی کشاورزی استان بوده که ازاهداف مهم این طرح افزایش سطح زیر کشت و ارتقا عملکرد در اراضی،بهبود و مدیریت بهینه مصرف آب و عوامل تولید و برداشت حق آبه استان از رودخانه مرزی ارس میباشد.از نظر عملیات عمرانی اعم از ایجاد و اصلاح سیستمهای آبیاری پیشرفت فیزیکی بالای 93 درصد و رو به اتمام میباشد. متاسفانه عیلرغم جامع بودن طرح ، مبحث مهم و حیاتی استقرار و توانمندسازی نظام بهره برداری مبتنی بربستر سازی مناسب اجتماعی بمنظور مشارکت بهره برداران بعنوان تحویل گیرنده و استفاده کننده ازشبکه آبیاری مدرن ایجاد شده که اصولا" بایستی قبل از شروع عملیات عمرانی یا حداقل همزمان با آن مورد توجه و اقدام قرار میگرفت مغفول مانده که دورنمای امیدوار کننده ای را از آینده نظام بهره برداری در جهت استفاده بهینه از امکانات و تاسیسات ایجاد شده ترسیم نمی نماید. مضافا" با توجه به اینکه در زمان گذشته سازمان تعاون روستایی و شبکه تحت پوشش عمدتا" وظائف بازرگانی محصولات و نهاده های کشاورزی را عهده دار بوده و سیستم اداری و فنی سازمان و شبکه تعاونیها اصولا" سیستمی بازرگانی و توزیعی بوده هیچگونه سابقه و تجربه و تخصصی از نظر مسائل فنی بخش کشاورزی منجمله مدیریت آب و خاک ، الگوی کشت و... نداشته و انتقال تولی گری نظام های بهره برداری از سازمان جهاد کشاورزی به سازمان تعاون روستایی بدون انتقال نیروهای انسانی متخصص و مجرب بخش نظام های بهره برداری ، اعتبارات و امکانات از قبیل فضای اداری مناسب ، خودرو و... یقینا" در آینده باعث ایجاد اختلالات و خسارات و نارسائیهایی در نظام های بهره برداری خواهد شد بنابر این لازمست در اسرع وقت نسبت به تجهیز بدنه سازمان تعاون روستایی چه از نظر سخت افزاری و چه از نظر نرم افزاری اعم از تخصیص اعتبارات نظام های بهره برداری بالاخص از محل رودخانه های مرزی ، ایجاد چارت سازمانی متناسب با حجم عملیات و انتقال قطعی نیروهای متخصص و مجرب از جهاد کشاورزی به سازمان تعاون روستایی ، خودرو و فضای اداری مناسب چه در مرکز و چه در استانها و شهرستانها اقدام گردد.

* چند نمونه از تعاونیها و تشکل های موفق و نمونه استانی را نام ببرید.

1- اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی شهرستان هشترود

2- شرکت تعاونی کشاورزی دامداران بناب

3- شرکتهای تعاونی تولید روستایی میشو و دشت دره دیز

4- نظام صنفی کشاورزی شبستر

*آقای مهندس کمی از فعالیت های شاخص در حوزه بازرگانی تعاون روستایی استان در 3 ماهه اول را هم توضیح دهید.

- حوزه بازرگانی در توزیع کالاهای اساسی در قالب طرح تنظیم بازار و طرح ضیافت مقدار 4200تن شکر، قند و برنج و ...توزیع نموده و علاوه بر این خرید تضمینی دانه روغنی کلزا و گندم که از فعالیت های اصلی بازرگانی سازمان تعاون روستایی می باشد همانند سایر استانها آغاز شده است و تا اواخر شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

*سرانجام واحدهای اعتباری به کجا رسیده است؟

- بعد از ابلاغ طرح ساماندهی واحدهای اعتباری از مهرماه سال قبل فعالیت واحدها متوقف شده و هیچ سپرده ای قبول و یا هیچ وامی داده نمی شود و صرفا اقساط و معوقات وام و سپرده ی سپرده گذاران را تسویه می نمایند و در این راستا در استان هماهنگی کامل با نمایندگی ، بانک مرکزی و نیروی انتظامی،اداره اطلاعات و استانداری داریم البته از همکاری شرکتهای دارای واحد اعتباری هم تشکر می نمایم.

*آیا انبار های موجود در سطح استان (شامل انبارهای دولتی و شبکه) کفاف ذخیره سازی و نگهداری محصولات کشاورزی در مناطق مختلف استان را دارد؟

-انبارهای موجود در سطح استان شامل انبارهای شبکه تحت پوشش و انبارهای دولتی در اکثر مناطق استان با توجه به پتانسیل موجود در هر منطقه احداث شده است و پتانسیل ذخیره سازی و نگهداری انواع محصولات کشاورزی اعم از خریدهای تضمینی مانند گندم کلزا و یا خریدهای توافقی و نگهداری انواع محصولات کشاورزی اعم از زراعی و باغی و دامی را دارند.

*تعداد مجتمع انبار سرد دولتی موجود در استان را هم بفرمایید:

-در استان تعداد 3 مجتمع انبار سرد ایلخچی ،سراب و عجبشیر با ظرفیت 15000تنهر کدام به ظرفیت 5000تن احداث شده است که از این تعداد مجتمع انبار سرد رازلیق سراب به 2 شرکت بخش خصوصی جهت تولید چیپس سیب زمینی وفرنچ فرایز و همچنین به اتحایه شرکتهای روستایی شهرستان سراب جهت ذخیره سازی و نگهداری انواع محصولات باغی و پروتئینی اجاره داده شده است و مجتمع انبار سرد ایلخچی به یک شرکت صادر کننده محصولات کشاورزی اعم از سیر پیاز و هویج اجاره داده شده است که سورت و صادرات محصولات فوق به کشورهای مختلف انجام میگیرد.

در زمینه مستند سازی اموال غیر منقول مخصوصا انبارهای دولتی چه کارهایی صورت گرفته است؟

با توجه به حساسیت موضوع مستند سازی اموال غیر منقول (انبارها)از طرف سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از سال 97 تا کنون نسبت به تکمیل مدارک موجود و رفع نواقص احتمالی اقدام گردیده و فعلا نیز در حال ادامه می باشد تا نسبت به تعییت تکلیف واخذ سند مالکیت بنام دولت اقدام شود.

*تعداد و وضعیت کلی تعاونیها و تشکل های فعال استان را اعلام نمایید.

- در حال حاضر تعداد 16 اتحادیه استانی و شهرستانی با سرمایه 2933400000ریال و 5 اتحادیه کشاورزی و تولید استانی با 86 شرکت و سرمایه 8699960000 ریال ،شرکتهای تعاونی زنان بتعداد 4تعاونی با سرمایه 786670000ریال و تعداد اعضا 1490 نفر و تعداد 85 شرکت تعاونی کشاورزی با سرمایه 68674192721ریال و تعداد اعضا 90138نفر و تعداد 28شرکت تعاونی تولید روستایی با سرمایه 67681964665ریال و تعداد 9688نفر و تعداد 20نظام صنفی استانی و شهرستانی با تعداد 58600عضو جمعا تعداد 312 تعاونی و تشکل با سرمایه 291913365739ریال در سطح استان فعال می باشند.

همچنین آموزش شبکه برای ارکان و کارکنان تعاونیها و تشکلها در 3 ماهه اول سال حدود 150 نفر روز انجام یافته است.

*فعالیت های حوزه خدمات فنی و کشاورزی را هم اگر مقداری توضیح بفرمایید:

-در سه ماهه اول جاری 21828 تن انواع کود، نهاده های دامی و سموم بین تولیدکنندگان ،توزیع شده است و 3000 تن شیر هم توسط مراکز جمع آوری شیر جمع آوری و به کارخانجات استان ارسال شده است و همچنین 5 دستگاه انواع ادوات و دنباله بندهای کشاورزی تامین و توزیع شده است.

تاریخ به روز رسانی:
2019/07/18
تعداد بازدید:
119
Powered by DorsaPortal